Pałac w Kluczowej

W miejscu dzisiejszego pałacu istniał już w XVII wieku obronny dwór, który został przebudowany w 1735 roku. W 1837 roku miała miejsce kolejna przebudowa według projektu Karla Friedricha Schinkla w wyniku której powstała okazała budowla, której resztki możemy podziwiać. Piękna klasycystyczna forma, z dwiema wieżami w narożach, o oszczędnym detalu robi wrażenie do dzisiaj. Za pałacem rozciąga się zdziczały park krajobrazowy oraz budynki gospodarcze.

Obiekt przetrwał II wojnę światową nienaruszony. W następnych latach służył miejscowemu PGR jako budynek administracyjny. Cały czas niszczał, aż w końcu został opuszczony. Stopniowo rozkradano i dewastowano jego wnętrza w wyniku czego została naruszona konstrukcja budynku. W 2010 roku runęła część murów, a na budynku przylegającym do pałacu rozebrano dach.

więcej o pałacu...
Z ostatniej chwili!

Na terenie pałacu w Kluczowej rozpoczęły się prace zabezpieczające i remontowe.
1 komentarze:

Nina pisze...

SUPER!SUPER ŻE ZACZĘTO PRACE,GRATULACJE DLA WALCZĄCYCH O TO!

dołącz także:

O akcji

Jesteśmy grupą osób, które chciałyby aby niszczejące i zapomniane zabytki mogły powrócić do dawnej świetności. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że nie w każdym przypadku będzie to możliwe jednak wydaje nam się, że należy próbować zmienić ich los. Ponieważ pojedyncze apele trafiają w próżnię więc postanowiliśmy zorganizować „listową akcję”. Organizowana przez nas akcja ma na celu wysłanie do władz państwowych – ministerstwa a także samorządowych (gmina, powiat) jak najwięcej listów z informacją o tych zamkach i prośbą o jak najszybszą interwencję. Mamy nadzieję, że dla wszystkich tych, dla których los naszych zabytków nie jest obojętny przyłączą się do tej akcji. Osoby chętne na udział w akcji proszę o przysłanie na adres:

ratujmyzabytki@op.pl

swojego zgłoszenia. W emailu zwrotnym prześlemy treść listu, który będą Państwo musieli wydrukować i wysłać go przez Pocztę Polską na podany i wybrany przez Was adres (Ministerstwo, powiat, gmina). Dobrze by było aby był to list polecony ale do zostawiamy już do Państwa decyzji. Może to zwróci uwagę władz na istniejący jednak problem ochrony zabytków.

Z góry dziękujemy za udział w akcji i mamy nadzieję, że przyłączą się Państwo do działań mających na celu obronę naszych zabytków, naszej historii.

Jeżeli w Waszej okolicy jest jakiś niszczejący zamek, pałac czy dwór to prosimy o zgłoszenie tego faktu poprzez podany wyżej adres e-mail. Dobrze byłoby dołączyć obecne zdjęcie budowli.

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Zagrożone zabytki: