Pałace w Siedlcach, Parchowie i Krzydłowicach

Tym razem prosimy o interwencję w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków delegatura w Legnicy w sprawie trzech zabytków, których historia i stan dzisiejszy jest bliźniaczo podobny. Barokowe pałace w powiatach lubińskim (Siedlce) i polkowickim (Parchów oraz Krzydłowice) są dzisiaj w katastrofalnym stanie i jeżeli nie zostaną podjęte w tym kierunku żadne kroki wkrótce pozostanie po nich jedynie kupa gruzu. W każdym z nich zachowały się cenne detale kamieniarskie, które powinny być zabezpieczone ze względu na powszechne w ostatnim czasie kradzieże i dewastacje. Pozostało naprawdę niewiele czasu żeby uratować chociaż to co po nich pozostało.

Pałac w Siedlcach:


Pałac w Parchowie:


Pałac w Krzydłowicach:

1 komentarze:

Michal od wirtualnych wycieczek pisze...

Rzeczywiście stan fatalny. Można by tam horrory kręcić bo nocą to tam chyba straszy ;)

dołącz także:

O akcji

Jesteśmy grupą osób, które chciałyby aby niszczejące i zapomniane zabytki mogły powrócić do dawnej świetności. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że nie w każdym przypadku będzie to możliwe jednak wydaje nam się, że należy próbować zmienić ich los. Ponieważ pojedyncze apele trafiają w próżnię więc postanowiliśmy zorganizować „listową akcję”. Organizowana przez nas akcja ma na celu wysłanie do władz państwowych – ministerstwa a także samorządowych (gmina, powiat) jak najwięcej listów z informacją o tych zamkach i prośbą o jak najszybszą interwencję. Mamy nadzieję, że dla wszystkich tych, dla których los naszych zabytków nie jest obojętny przyłączą się do tej akcji. Osoby chętne na udział w akcji proszę o przysłanie na adres:

ratujmyzabytki@op.pl

swojego zgłoszenia. W emailu zwrotnym prześlemy treść listu, który będą Państwo musieli wydrukować i wysłać go przez Pocztę Polską na podany i wybrany przez Was adres (Ministerstwo, powiat, gmina). Dobrze by było aby był to list polecony ale do zostawiamy już do Państwa decyzji. Może to zwróci uwagę władz na istniejący jednak problem ochrony zabytków.

Z góry dziękujemy za udział w akcji i mamy nadzieję, że przyłączą się Państwo do działań mających na celu obronę naszych zabytków, naszej historii.

Jeżeli w Waszej okolicy jest jakiś niszczejący zamek, pałac czy dwór to prosimy o zgłoszenie tego faktu poprzez podany wyżej adres e-mail. Dobrze byłoby dołączyć obecne zdjęcie budowli.

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Zagrożone zabytki: