Pałac w Gorzanowie

Pałac w Gorzanowie wybudowany w XVI-XVII wieku jest jednym z najcenniejszych zabytków renesansowych w kraju. Niestety, jest również jednym z najbardziej zaniedbanych i zniszczonych. Przez cały okres powojenny prowadzone były na jego terenie prace zabezpieczające, które nie potrafiły zatrzymać postępującej degradacji. Opuszczony obiekt nie znalazł również w tym czasie użytkownika, co udało się dopiero w 1996 roku.. W 2010 roku pojawił się nowy właściciel i szumne zapowiedzi odbudowy, jednak prace na terenie pałacu wkrótce zostały zatrzymane. Zabytek opuszczony w dalszym ciągu popada w ruinę. Od strony dziedzińca widać zawaloną w trakcie remontu dachu połać dachową, która nie jest w żaden sposób zabezpieczona. Malowane deski renesansowych stropów zostały wykorzystane jako wypełnienie otworów okiennych co obrazuje "fachowość" wykonywanych na terenie obiektu prac.

Ten zawalony kawałek dachu może być symbolicznym początkiem końca, jeżeli odpowiednie służby nie zareagują we właściwy sposób. Wie o tym każdy, kto widział takie obrazki jeszcze kilka lat temu na innych dolnośląskich rezydencjach po których pozostały dzisiaj jedynie resztki murów. Miejmy nadzieję, że służby konserwatorskie podejmą odpowiednie kroki mające na celu zabezpieczenie pałacu i będą to działania konstruktywne, a nie bezmyślna korespondencja między urzędnikiem i właścicielem. W związku z tym zaapelujmy do WUOZ w Wałbrzychu o radykalne działania.







więcej:
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=73&t=10082&start=20
oraz:
http://slask-zabytki.blogspot.com/2012/07/rozpoczea-sie-agonia-paacu-w-gorzanowie.html

4 komentarze:

Jo pisze...

przerażające ... kolejny prosi się o interwencję albo zmianę właściciela

Jolanta pisze...

Pałac obecnie ma kolejnego właściciela, mam nadzieję, że poważnie podejdzie do perły Dolnego Sląska

Anonimowy pisze...

Trzymamy kciuki a panią Jolantę prosimy o podawanie informacji na bieżąco

Anonimowy pisze...

Rzeczywiście niebanalny przykład wspaniałego zabytku na naszych ziemiach. Taki obiekt renesansu w Polsce musi być uratowany, zabezpieczony, rewitalizacja konieczna. Przecież jest wpisany do rejestru, jest pod ochroną konserwatora? Nie tylko piękny przykład, ale i atrakcja dla turystów, historyków sztuki. Po latach zaniedbań, prywatni właściciele są czasem ratunkiem pod wzgl. finansowym, ale tu widać, że się zupełnie nie wywiązali...


dołącz także:

O akcji

Jesteśmy grupą osób, które chciałyby aby niszczejące i zapomniane zabytki mogły powrócić do dawnej świetności. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że nie w każdym przypadku będzie to możliwe jednak wydaje nam się, że należy próbować zmienić ich los. Ponieważ pojedyncze apele trafiają w próżnię więc postanowiliśmy zorganizować „listową akcję”. Organizowana przez nas akcja ma na celu wysłanie do władz państwowych – ministerstwa a także samorządowych (gmina, powiat) jak najwięcej listów z informacją o tych zamkach i prośbą o jak najszybszą interwencję. Mamy nadzieję, że dla wszystkich tych, dla których los naszych zabytków nie jest obojętny przyłączą się do tej akcji. Osoby chętne na udział w akcji proszę o przysłanie na adres:

ratujmyzabytki@op.pl

swojego zgłoszenia. W emailu zwrotnym prześlemy treść listu, który będą Państwo musieli wydrukować i wysłać go przez Pocztę Polską na podany i wybrany przez Was adres (Ministerstwo, powiat, gmina). Dobrze by było aby był to list polecony ale do zostawiamy już do Państwa decyzji. Może to zwróci uwagę władz na istniejący jednak problem ochrony zabytków.

Z góry dziękujemy za udział w akcji i mamy nadzieję, że przyłączą się Państwo do działań mających na celu obronę naszych zabytków, naszej historii.

Jeżeli w Waszej okolicy jest jakiś niszczejący zamek, pałac czy dwór to prosimy o zgłoszenie tego faktu poprzez podany wyżej adres e-mail. Dobrze byłoby dołączyć obecne zdjęcie budowli.

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Zagrożone zabytki: